Rozmiar ptaków – ciekawostki

Mimo, że pustułka nie może osiągać żadnych dużych rozmiarów, jakie są charakterystyczne dla wielu osobników z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie obszar niemalże całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy oraz wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania ptak ten omija natomiast koło podbiegunowe, do którego cech klimatu, gatunek ten nie jest odpowiednio przystosowany. Zdecydowanie największą liczbę osobników pustułki zwyczajnej zauważa się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Pośród tych krajów zdecydowany prym wiodą Niemcy, na obszarze których wystąpić może aż 60 tysięcy par.

Rozmiar ptaków

W aktualnych czasach nasz kraj nie kwalifikuje się do ulubionych miejsc pomieszkiwania tego gatunku ptaka. Pomimo to, jest to w dalszym ciągu najliczniejszy sokół na terenie całej Polski. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spód ciała ma przepiękny, kremowy kolor, który jest w charakterystyczny sposób- niezwykle gęsto, nakrapiany. Tak samo u samca jak i samicy zobaczyć można długi, szaroniebieski ogon. Czytaj dalej Rozmiar ptaków – ciekawostki