Kto liczy ptaki?

Kraska zwyczajna to ptak, który w licznych częściach kraju występuje jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie obszary południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich latach obserwuje się wyraźny spadek liczby osobników tego gatunku. Można powiedzieć, że w pewnych krajach nie występuje już w ogóle. Warto zaznaczyć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć w Europie.

Liczebność ptaków

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nietuzinkowym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, podczas których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada także szalenie silny, czarny dziób oraz nogi, które mają typowy żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe. Czytaj dalej Kto liczy ptaki?