Rozmiar ptaków – ciekawostki

Mimo, że pustułka nie może osiągać żadnych dużych rozmiarów, jakie są charakterystyczne dla wielu osobników z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie obszar niemalże całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy oraz wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania ptak ten omija natomiast koło podbiegunowe, do którego cech klimatu, gatunek ten nie jest odpowiednio przystosowany. Zdecydowanie największą liczbę osobników pustułki zwyczajnej zauważa się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Pośród tych krajów zdecydowany prym wiodą Niemcy, na obszarze których wystąpić może aż 60 tysięcy par.

Rozmiar ptaków

W aktualnych czasach nasz kraj nie kwalifikuje się do ulubionych miejsc pomieszkiwania tego gatunku ptaka. Pomimo to, jest to w dalszym ciągu najliczniejszy sokół na terenie całej Polski. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spód ciała ma przepiękny, kremowy kolor, który jest w charakterystyczny sposób- niezwykle gęsto, nakrapiany. Tak samo u samca jak i samicy zobaczyć można długi, szaroniebieski ogon.

U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy otoczona jest dodatkowo szeregiem węższych, ciemnych prążków. Skrzydła pustułki zaliczyć można do wąskich i długich, o końcach przypominających kształtem ostry sierp. Pustułka to ptak, który żyje maksymalnie 15 lat. Długość ciała pustułki razem z ogonem , a także dziobem znajduje się w większości przypadków w przedziale od 33 do 37 centymetrów,  z czego sam ogon może osiągnąć długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki ma większą masę ciała, która może być równa nawet 280 gramom. W przypadku samca maksymalna masa ciała może osiągnąć o 50 gram mniej niżeli płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *